SSK YETİM AYLIĞI | Emekli Maaşı Sorgulama |Hesaplama| SGK | SSK |

SSK YETİM AYLIĞI

SGK YETİM AYLIĞI

SSK yetim aylığı, SSK’ya bağlı çalışmakta olan bireylerin ya da SSK‘lı emekli bireylerin vefatından sonra çocuklarının uygun koşullar altında almış olduğu ücrettir. SGK yetim aylığı, şartlar sağlandığı takdirde, kişilerce her ay düzenli olarak alınabilecektir. Yazımızda sizlere vermiş olduğumuz bilgiler sayesinde SSK yetim aylığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

SSK Yetim Aylığı Alma Koşulları Nelerdir?

Yetim Kız Çocukları İçin SSK Yetim Aylığı Koşulları;

  • En önemli koşul, hayatını kaybetmiş olan bireyin Sosyal Sigorta Kurumuna bağlı olmasının gerekliliğidir.
  • Kız çocuğunun SGK yetim aylığı alabilmesi için evlenmemiş olması gerekmektedir. Eğer kız çocuğu evlenirse almış olduğu aylıkta kesilecektir.
  • Son olarak, kız çocuğunun sigortalı olarak herhangi bir kurumda çalışmıyor olması gerekmektedir. Sigortalı olarak çalışmaya başladığı ve primlerinin yatırılmaya başlanmasıyla almış olduğu SSK yetim aylığı kesilecektir.

Yetim Erkek Çocukları İçin SSK Yetim Aylığı Koşulları;

  • Kız çocuklarında olduğu gibi, hayatını kaybetmiş olan ebeveynlerin SSK’ ya bağlı olmaları gerekmektedir.
  • Sigortalı olarak herhangi bir yerde çalışmıyor olmaları gerekmektedir.
  • SGK yetim aylığı erkeklerde, 18 yaşına kadar kesintisiz bir biçimde ödenmektedir. Lise eğitimi alan kişilerde bu 20 yaş iken, üniversite eğitimi alan erkek çocuklarında bu yaş 25 olmaktadır. Bu yaşını dolduran bireylere SSK yetim aylığı verilmemektedir.

Bu koşulların dışında, kız ve erkek çocukların çalışamayacak kadar malul durumları mevcut ise veya herhangi kurum, kuruluştan gelir ve aylık kazançları yok ise, SGK yetim aylığı almaya devam edebilirler. Bu koşulları sağlayan tüm bireyler SSK yetim aylığı başvurusunda bulunarak, aylıklarını alabilirler.

SSK Yetim Aylığı Başvurusunu Nasıl Yapabiliriz?

SSK yetim aylığı almak istiyorsanız başvurunuzu 2 faklı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bunlardan birisi, Sosyal Güvenlik Kurumlarına giderek, dilekçe ile SGK yetim aylığı başvurusudur. SSK yetim aylığı dilekçesini, İl Müdürlüklerinden ya da Merkez Müdürlüklerinden alabilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise SGK internet sayfası üzerinden gerçekleştirecek olduğunuz işlemdir. Bunun için yazımızın sonunda SGK yetim aylığı için vermiş olduğumuz bağlantıya tıklamanız gerekmektedir. Açılan sayfa yardımıyla SSK yetim aylığı başvuru için gereken belgeye ulaşabilirsiniz.

Tüm bu koşullar altında ve başvuru işlemlerinizin sonunda SSK yetim maaşı almaya başlayabilirsiniz.

SSK Yetim Aylığı Başvuru Belgesi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş