GENEL SAĞLIK SİGORTASI GELİR TESPİTİ | Emekli Maaşı Sorgulama |Hesaplama| SGK | SSK |

GENEL SAĞLIK SİGORTASI GELİR TESPİTİ

gss

Bu yazıda sizlere Genel Sağlık sigortası yani GSS hakkında birtakım bilgiler vereceğiz. Genel Sağlık Sigortası ilk çıkarıldığı zamanda sadece bir kısım vatandaşlarımızı kapsıyordu. Fakat GSS için dönüm tarihi olan 1 Ocak 2012 tarihinden sonra tüm vatandaşlara GSS hizmeti zorunlu kılındı. Herkesin Genel Sağlık Sigortası gelir tespiti yapması ve bu gelir tespitine göre belirlenecek aylık sağlık hizmet bedelini ödemesi gerekmektedir. Elbette ki sistem birtakım istisnaları da bünyesinde barındırmaktadır.

İlk istisna gelir testi sonucu aylık geliri 313 TL ve altında olan kişilerin GSS primlerini ödememesi yönündedir. Diğer bir istisna da öğrencileri kapsamaktadır. Kız ya da erkek 25 yaş altında bulunan ve öğrenci olarak yaşamını sürdüren kişilerin GSS primi ödemesine gerek kalmamaktadır. Genel Sağlık Sigortası borç sildirme işlemi ile birikmiş GSS borçlarını sildirme seçenekleri bulunmakta ve bu kişilerin sağlık hizmeti devlet tarafından karşılanmaktadır. Fakat bu işlemi gerçekleştirebilmek için yıllık ve düzenli periyotlar halinde SGK’ya başvurarak GSS borçları silinmelidir. Öğrenci belgesini ise eğitim gördükleri kurumun öğrenci işleri ile ilgili kısımlarından temin edebilirsiniz. Şimdi birazda Genel Sağlık Sigortası gelir tespiti hakkında detaylı bilgi verelim.

Genel Sağlık Sigortası Gelir Tespiti Nasıl Yapılır?

GSS primlerinizi öğrenmek için yapmanız gereken gelir tespiti işlemini Sosyal Güvenlik Kurumu yürütmektedir. SGK’ya giderek gelir tespiti işlemi yapmak istediğinizi belirtip sizlere sorulacak sorulara doğru cevapları verip aylık gelirinizi belirlemeniz gerekmektedir. Sonuç olarak ise her kişinin aylığına göre belirlenen GSS primlerinin düzenli olarak ödenmesi gerekmektedir. Genel Sağlık Sigortası gelir tespiti sonucu oluşan primlerin haksız olduğunu düşünüyorsanız ya da herhangi bir başka sorunla karşılaşmanız durumunda yine aynı şekilde SGK’ya başvurmanız gerekmektedir.Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş