EMEKLİ SANDIĞI DOĞUM YARDIMI | Emekli Maaşı Sorgulama |Hesaplama| SGK | SSK |

EMEKLİ SANDIĞI DOĞUM YARDIMI

emeklilik hesaplama

Doğum parası, doğum yapmış bayanlara geçici iş göremezlikten dolayı ödenen yardımdır. Emekli Sandığı doğum yardımı alabilmek için Emekli Sandığı kapsamında yer almak gerekmektedir.

Emekli Sandığı doğum parası, doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta üzerinden verilmektedir. Kişi eğer doğumdan önce daha fazla çalışmak isterse ve doktor da buna onay verirse, kişi doğumdan 2 hafta öncesine kadar çalışabilmektedir. Bu durumda doğumdan 2 hafta öncesine kadar çalışmış olan kişi için doğumdan sonra 14 hafta izin oluşabilmektedir. Emekli Sandığı doğum parası ile ilgili bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Emekli Sandığı Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

Emekli Sandığı doğum yardımını alabilmek için belirli şartlar bulunmaktadır. Bu ödeneği alabilmek için doğum öncesindeki iznin başladığı zamanda sigortalılık durumunun devam ediyor olması gerekmektedir. Belirtilen izin süresi içerisinde işyerinde görevine devam etmemiş olması gerekmektedir. Doğumdan önceki 1 yılda en az 90 gün sigorta priminin yatırılmış olması gerekmektedir. Emekli Sandığı doğum parası için gerekli şartlara uyuyorsanız öncelikle çalıştığınız yerden vizite kağıdı ve doktorunuzdan doğum raporu alarak SGK‘ya başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu işlemler sonucu doğum parasını alabilirsiniz.

Emekli Sandığı Doğum Yardımı Hesaplanması Nasıl Yapılır?

Emekli Sandığı doğum parasının hesaplanması oldukça basittir. Çalışan kişinin günlük brüt kazancının yatarak tedavi edildiği günlerde yarısı, ayakta tedavi edildiği günlerde ise 2/3′ü üzerinden hesaplanarak geçici iş göremezlik ödeneği ödenecektir.Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş