EMEKLİ SANDIĞI DOĞUM PARASI | Emekli Maaşı Sorgulama |Hesaplama| SGK | SSK |

EMEKLİ SANDIĞI DOĞUM PARASI

SsK RAPOR ÖDEMESİ

Bu yazıda sizlere hamilelik nedeniyle iş göremezlik raporu alan bayanların Emekli Sandığı doğum parası hakkında birtakım bilgiler vereceğiz. Toplam 40 hafta olan hamilelik süreci ve doğum sonrası dönem için bayanların kullanması gereken zorunlu izin hakları bulunmaktadır. Doğum izninin zorunlu olmasının sebebi ise çalışan bayanların doğuma yaklaşıldıkça yapabilecekleri iş potansiyeli azalmaktadır ve hem bayanın hem de doğacak çocuğun sağlığı düşünülecek olursa bu iznin zorunlu olarak kullanılması gerekmektedir.

Genel itibari ile doğum izni 16 haftadır ve bu izni 2 parçaya ayırarak kullanabilirsiniz. Bunlar, doğum öncesi ve doğum sonrası izinlerdir. İsterseniz 2 eşit parça olacak şekilde 8’er hafta halinde izin kullanabilirsiniz. Fakat doğumdan sonra bebeğiyle ilgilenmek isteyen bayanlar doğum izninin büyük bir kısmını doğum sonrası kullanabilmektedirler. Ancak doğum öncesi en az 3 hafta izin kullanılması gerekmektedir. Doğum izni kullanılması sırasında mağduriyetin giderilmesi açısından devlet tarafından Emekli Sandığı doğum parası verilmektedir.

Emekli Sandığı Doğum Parası Nasıl Hesaplanır?

Doğum parası alacak olan bayanların doğum paraları o anki maaşları baz alınarak yapılır. Bu yüzden Emekli Sandığı doğum parası hesaplamak çok kolaydır. Bu hesaplama için aylık maaşın günlük tutarı belirlenir ve bu günlük tutarın 2/3’ü doğum parası olarak ödenir. Toplam 16 hafta yani 4 aylık doğum izni süresince doğum parası için 4 aylık maaş hesaplanır ve 2/3’ü alınarak 4C doğum parası olarak ödenir.Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş