BAĞ-KUR İntibak | Emekli Maaşı Sorgulama |Hesaplama| SGK | SSK |

BAĞ-KUR İNTİBAK

bağkur işe giriş bildirgesi

İntibak Nedir?

İntibak uyumlaştırma anlamına gelen sosyal güvenlik sistemindeki; yaş, prim gün sayısı ve ödenen primlerin miktarı eşit olduğu halde, sadece değişik tarihlerde emekli olunduğu için, farklı aylık hesaplama sistemlerinden dolayı oluşan aylık farklılıklarının giderilmesidir.

BAĞ-KUR İntibak Yasası Kimleri İlgilendiriyor?

BAĞ-KUR intibak yasasında kimler var sorusunun cevabına gelecek olursak, BAĞ-KUR intibak yasası kapsamında yıllardan beri mağdur durumda olan ve maaş adaletsizliğine uğrayan emekliler var. 1980 yılı sonrası emeklilik işlemlerinin dikkate alındığı ve o zamanki maaşların referans alındığı çalışmada son 30 yıldaki emekli maaşları ve bu maaşlar arasında yıllar içinde oluşan farklar inceleniyor. Çalışmadan kaç kişinin yararlanacağı tam olarak net olmasa da bu sayının 9 milyona kadar varabileceği söyleniyor, bu da emeklilerin büyük bir kısmının BAĞ-KUR intibak yasası kapsamında olabileceği anlamına geliyor.

BAĞ-KUR Emeklisine Zam Ne Kadar?

BAĞ-KUR emeklisine çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İntibak yasasından faydalanacak 12 bin BAĞ-KUR’lunun 100-150 lira iyileştirme alacağını söyledi.

Bakan Çelik, 12 bin BAĞKUR’lunun da intibak kapsamına alınmasına ilişkin bir soru üzerine, “2000 öncesi SSK’lılarla ilgili sorunu bildiğimiz gibi çözmüştük. Başbakanımız BAĞKUR’lularla ilgili Emekli Sandığı ile ilgili bir sorun olmadığını söylediler. Bizde Emekli Sandığı ile ilgili bir sorun olmadığını ifade ettik. Ama BAĞKUR’la ilgili ayrıntılı yaptığımız çalışmada 2002 yılında 3 aylık bir dönem için 100-150 TL kadar azami bir farklılaşma olduğunu gördük. Buradaki intibaksızlığı intibaka dönüştürmeye dönük düzenlemeyi yapıyoruz. BAĞKUR’lulardan yalnız 12 bin emekli vatandaşımızı ilgilendiren bir düzenleme bu” şeklinde konuştu.Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş