BAĞ-KUR BASAMAKLARI | Emekli Maaşı Sorgulama |Hesaplama| SGK | SSK |

BAĞ-KUR BASAMAKLARI

bağkur işe giriş bildirgesi

BAĞ-KUR basamakları, SGK çatısı altına girdiğinde, BAĞKUR sigortalılar 4/B’ye tabi sigortalılar olarak anılmaya başladı. BAĞKUR‘a bağlı sigortalılar hangi sigorta basamağında bulunuyorsa prim ödemesini ona göre yapmaktaydı. BAĞKUR’da, en düşüğü 1, en yükseği 24 olan basamak bulunmaktaydı. Sigortalı, sigortalılığının başladığı tarihte, ilk 12 basamaktan birini seçmekteydi. Ancak şimdi BAĞKUR’da basamak sistemi kalktı. Buna göre 2010 yılında BAĞKUR’luların (4/B’ye tabi sigortalıların) ödeyecekleri tutarlar en az ve en çok prim miktarları üzerinden belirleniyor. ​4/B kapsamında sigortalı olanlar, beyan edecekleri prime esas kazançları üzerinden prime esas kazancın aylık alt ve üst sınırı arasında % 33,5 ile % 39 oranında prim ödeyeceklerdir. Ödenecek BAĞKUR primlerinin alt ve üst sınırı bildirilen gelire göre taban ve tavan miktarlardan birinden belirlenir.

BAĞ-KUR Basamak Yükseltme Nasıl Yapılır?

BAĞ-KUR basamak yükseltme işlemleri, birinci basamaktan altıncı basamağa kadar her yıl BAĞ-KUR Genel Müdürlüğü tarafından, yedinci basamaktan on ikinci basamağa kadar her iki yılda bir, on üçüncü basamaktan yirmi dördüncü basamağa kadar yılda bir defa kişinin BAĞ-KUR borcunun olmaması şartıyla basamak yükseltilebilmesi ile yapılır. BAĞ-KUR basamak yükseltebilmek için kişinin basamak yükseltmek formunu doldurup bağlı olduğu il BAĞ-KUR Müdürlüğü’ne teslim etmesi gerekmektedir.

BAĞ-KUR Basamakları Bilgisi Nasıl Sorgulanır?

BAĞ-KUR basamakları bilgisi sorgulama işlemleri pratik bir şekilde E-Devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. E-Devlet sisteminden sorgulama yapabilmek için öncelikle E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer e-Devlet şifreniz varsa aşağıdaki bağlantı üzerinden sisteme giriş yaparak basamak bilginize erişebilirsiniz.

BAĞ-KUR Basamakları Bilgisi İçin TIKLAYINIZ!Etiketler:

Yorumlar

  1. ercüment erol dedi ki:

    1972 senesinde bağkura girdim.28 sene prim ödedim.2000senesinde emekli oldum.hiç birimiz doğru dürüst sağlik alamadık.işimiz bozulduğunda pirimleri ödemedik diye aylık yüzde 10 faiz ödedik.28 sene karşılığı şu an 1160.00tl emekli maaşı alıyorum.aldığım maaş doğru mudur?

    1. Hürcan Karataş dedi ki:

      Doğrudur Ercüment Bey.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş