SSK NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM? | Emekli Maaşı Sorgulama |Hesaplama| SGK | SSK |

SSK NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

Türkiye’de şu an “Ne zaman emekli olurum” sorusunu soran yaklaşık 5 milyon sigortalı var. Peki emekli olma şartlarının yaşa, sigortalı olma süresine ve prim ödeme gün sayısına bağlı olduğunu biliyor muydunuz?

Kısmi(3600 Günden) ve Normal Emeklilik Şartları

3600 günü olan bir sigortalının emeklilik yaşı ve hesaplamalarında dikkat edilmesi gereken husus 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olunup olunmadığıdır. Eğer bu tarihten önce sigortanız başladıysa, SSK ne zaman emekli olurum sorusunun cevabı için bir de yaş koşulu gerekmektedir.Yaşınız 50-55 arasındaysa emekli olabilirsiniz. Ancak 3600 prim gününü doldurma tarihiniz 23 Mayıs 2002 tarihinden sonra ise kadın 50-58 yaş, erkek ise 55-60 yaş aralığında yaştan emekli olabilir.

Eğer normal emekli olmak isteyen bir sigortalı iseniz ne zaman emekli olurum sorusunun cevabı, erkeklerde yaş aralığı 44-58, kadınlarda 40-56 ve  gün sayısının da 5.000-5.975 olma koşullarına bağlıdır.

Eğer 8 Eylül 1999 tarihinden sonra çalışmaya başladıysanız ne zaman emekli olurum sorusunun cevabı değişiyor ve 3600 gün sizin için yeterli olmuyor . Yaştan emekli olabilmek için doldurmanız gereken  gün sayısı  5400’e çıkıyor. Bu tarihten sonra sigortalı olan kişilerde ise erkeklerde yaşın 60, kadınlarda ise 58 olma şartı aranıyor. Ne zaman emekli olurum sorusunu soran ve  normal emekli olmak isteyen bir sigortalı  için ise ödenen prim gün sayısının  7000, yaşın erkeklerde 60, kadınlarda  ise 58 olması bekleniyor.

01 Mayıs 2008 tarihinden sonra işe giren sigortalıların, ne zaman emekli olurum sorusunun cevabı, yaştan emekli olabilmesi için, kadınların 60, erkeklerin 61 yaşını doldurmuş olması ve  ödenen prim gün sayısının da 5400 olması gerekmektedir. Normal emeklilikte ise ne zaman emekli olurum sorusunun cevaplanabilmesi için emekli olma şartları kadınlarda 58, erkeklerde 60 yaşını doldurmuş olmak ve ödenen prim gün sayısının 7.200 olmasıdır.

Eğer yaşınız tutuyor ancak prim ödeme gün sayınız yetersiz kalıyorsa SSK ne zaman emekli olurum sorusunun cevabını değiştirebilirsiniz. Askerlik ya da doğum borçlanma koşullarını sağlıyorsanız daha kısa sürede emekli olabilirsiniz.

SGK ‘nın resmi sitesinde SSK ne zaman emekli olurum? adı altında yer alan hesaplama sistemine girerek de SSK emeklilik hesaplama işleminizi yapabilirsiniz. Bunun için aşağıda vermiş olduğumuz linke tıklayarak sizden istenen bilgileri eksiksiz girmeniz yeterli olacaktır.

SSK Ne Zaman Emekli Olurum? Uygulamasına Gitmek için TIKLAYINIZ!Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş