SSK ÇEYİZ PARASI | Emekli Maaşı Sorgulama |Hesaplama| SGK | SSK |

SSK ÇEYİZ PARASI

evlilik

Türkiye’de ölüm aylığı ve sigortası bünyesinde bayanlara sağlanmakta olan yardımlardan birisi de SSK çeyiz parası yani evlenme ödeneğidir.

SSK Çeyiz Parasını Kimler Alabilir?

SSK çeyiz parası yani evlenme ödeneği için aranan şartlardan ilki kız çocuklarının vefat eden anne ve babasından ölüm aylığı alıyor olmasıdır. İkinci şart ise kız çocuklarının ölüm aylığını alırken evlenmesi şartıdır. Bu durumda erkek çocuklarının bu haktan yararlanma gibi bir şansı yoktur.

Evlenen kız çocuklarının evlenme ile birlikte ölüm aylığı hakkı da sona ermektedir. Fakat boşanma gibi bir olay olursa kuruma başvurarak tekrar ölüm aylığını alabilme hakları vardır. Dul eşler ise yeniden evlenme durumunda SSK çeyiz parasından faydalanamamaktadırlar.

SSK çeyiz parası evlenecek olan kız çocuklarına almış oldukları son ölüm aylığının iki yıllık toplamı yani 24 katı olarak belirlenmiştir. Evlenen kız çocuğa bu yetim aylığının 2 yıllık tutarı peşin olarak verilmiş olur. Verilen çeyiz parasının, diğer hak sahiplerinin maaşlarından kesilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Aksine 2 yıl sonra evlenen kız çocuğunun kesilen yetim aylığı hak sahiplerine eklenir.Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş