SGK RAPOR PARASI | Emekli Maaşı Sorgulama |Hesaplama| SGK | SSK |

SGK RAPOR PARASI

e-devlet haciz sorgulama

SGK Rapor Parası Nedir?

Sağlık sorunlarınız sebebiyle sağlık kuruluşlarından almış olduğunuz iş göremezlik raporu bu zaman zarfında çalışmasanız bile paranızı eksiksiz olarak almanızı sağlamaktadır. Fakat sağlık kuruluşlarından almış olduğunuz raporların 3 iş gününden daha fazla olması gerekmektedir. Bu şartı sağlamaması durumunda yani 3 günden az raporlar için SGK rapor parası ödenmemektedir. Önceleri elektronik sistem kullanılmadığından raporlar geç ulaşıyordu ancak son yıllarda elektronik posta sistemine geçildiğinden sağlık raporları çok kısa zaman içerisinde yerine ulaşmaktadır. Dilerseniz sağlık raporlarınızı kendiniz elden de teslim edebilirsiniz.

SGK Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

SGK istirahat parası genelde, Sosyal Güvenlik Kurumu’na ulaştıktan 10-15 gün sonra verdiğiniz Ziraat Bankası hesabına yatırılmaktadır. Bu 10-15 günlük süreçte şunlar olur; gönderdiğiniz raporlar incelenir, ödenek bilgisi çıkartılır ve gerekli hesaplamalar yapılır. SGK istirahat parası ücretlerinin raporlar gönderildikten hemen sonra anında yapılması mümkün değildir. İncelemeler ve yapılan gerekli hesaplar uzun sürmektedir. Bu süre içerisinde kişilerin sabırla beklemeleri gerekmektedir. Sabretmenin yanında meraklı vatandaşlar rapor parasının yatıp yatmadığını internet üzerinden sorgulayabilir. Sorgulama için eskiden E-SGM sistemi kullanıyor olup şifresiz olarak sorgulama yapılıyordu. Fakat E-SGM sisteminin kapatılması ile sorgulama işlemleri E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebilir.

E-Devlet Sistemi Üzerinden SGK Rapor Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK istirahat parası sorgulama işleminizi E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilmeniz için E-Devlet şifrenizin olması zorunludur. Sorgulama için ilk olarak yazının sonunda vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklayınız. Daha sonra aşağıdaki adımları uygulayınız.

  • SSK rapor parası sorgulama işlemi E-Devlet sistemi üzerinde bulunan diğer sorgulama işlemleri için gerekli olan E-Devlet şifresi için bir PTT şubesine gitmeniz ve başvuru yapmanız gerekir. Başvurunuz sonucunda ödeyeceğiniz 2 lira karşılığında şifrenizi alabilirsiniz.
  • Bağlantı adresine tıkladıktan sonra açılan sayfada ilk olarak ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ yazısını üzerine tıklamanız gerekmektedir.

4A-4B İşgöremezlik Ödemesi Görme

  • Daha sonrasında ise E-Devlet şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı gerekli yerlere doğru bir şekilde yazmalısınız
  • Sisteme giriş yap butonuna tıklayarak SGK istirahat parası sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

sigorta sorgulama1

Tüm bu adımları uygulayarak sisteme girişinizi sağladığınız zaman SGK rapor parası ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

SGK Rapor Parası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş