SGK İŞGÖREMEZLİK | Emekli Maaşı Sorgulama |Hesaplama| SGK | SSK |

SGK İŞGÖREMEZLİK

sgk işgöremezlik

Sizlere bu yazımızda SGK işgöremezlik konusu hakkında bilgi vereceğiz. SGK iş göremezlik durumda kişilerin hizmet verememesinden dolayı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirli bir ücret ödenmektedir. Bu ücreti ise şu koşullarda almaktasınız,

  • doğum yapılması,
  • geçici iş göremezlik
  • rapor alınması

SGK işgöremezlik durumunda ücret alımının yapılması için ilk olarak, sigortalı olarak çalışmakta olan kişinin rahatsızlık durumunun belirtilmiş olduğu raporunu işverenine vermesi gerekmektedir. Bu aşamadan sonra SGK iş göremezlik parası için, kişinin bu raporunu internet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmesi gerekmektedir. Ayrıca çalışmakta olan bireyin, raporlu olduğu gün içerisinde işvereninden herhangi bir ücret almadığına dair bir belgelemede yapması gerekmektedir. Kişi bu belgesiyle birlikte SGK işgöremezlik ücreti alabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunması gerekmektedir.

SGK İşgöremezlik Parasını Nasıl Alabiliriz?

SGK işgöremezlik raporunuz olduğu zamanlarda, işvereninizden alacak olduğunuz ‘ raporlu olduğu günlerde ödeme alamadığına’ ilişkin belge ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumlarına başvuruda bulunmaları gerekmektedir. yapılacak olan bu başvuru için belgelerinizi tam ve doğru olduğundan emin olmalısınız. Aksi takdirde SSK işgöremezlik raporu kapsamında ücretini alamama durumunuz oluşmaktadır. SGK iş göremezlik belgelerinizi verdikten sonra ise, SGK tarafından incelemeye alınacaktır. Yapılan inceleme sonucunda SGK rapor parası içerisinde ne kadar ücret alabileceğiniz belirlenir. Belirlenen bu alacak olduğunuz ücreti belirtmiş olduğunuz Ziraat Bankası hesabına ödemeleri gerçekleşmektedir.

Yazımızda bahsettiğimiz bu durumlar ve koşullar sağlandığı takdirde SSK işgöremezlik kapsamında ücretinizi alabilirsiniz.

SGK İşgöremezlik Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK işgöremezlik parası alabilmek için yazımızda bulunan şartlara uygun olduğunuzu biliyor ancak para alıp almayacağınızı öğrenmek istiyorsanız öncelikle yazımızın sonunda bulunan size vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklayınız. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için bir E-Devlet şifresine ihtiyacınız vardır.

E-Devlet sistemi üzerinden SGK iş göremezlik parası sorgulama işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız ancak E-Devlet’e giriş yapamıyorsanız bir E-Devlet şifresi almanız gerekiyor. E-Devlet şifresi almak için ise yapacaklarınız oldukça basit. Önce bir PTT şubesine nüfus cüzdanınızla birlikte gitmelisiniz. Daha sonra E-Devlet şifresi alacağınızı belirtmeli ve başvurusunu gerçekleştirmelisiniz. Bunun ardından sizden istenen 2 TL’yi ödemeli ve şifrenizi almalısınız.

E-Devlet şifrenizi temin ettikten sonra yazımızın bitiminde verecek olduğumuz bağlantı linkine tıklamanız gerekiyor. Bu linke tıkladığınız durumda açılacak olan ekranda karşınıza gelen kimlik doğrulama sekmesine tıklayınız. Kimlik doğrulama işleminiz için açılacak olan sayfada bulunan ilgili yerlere sırası ile T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi yazınız. Bilgilerinizin doğruluğundan emin olduktan sonra hemen bu ilgili alanların alt tarafında bulunan “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayınız. Bu işlemleri sırası ile yaptığınızda SGK rapor parası sorgulama işleminizi başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olacaksınız.

E-Devlet Sistemi Üzerinden E-Devlet Şifresi İle SGK İşgöremezlik Parası Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş