SGK EMEKLİLİK | Emekli Maaşı Sorgulama |Hesaplama| SGK | SSK |

SGK EMEKLİLİK

emeklilik

Gelecekte rahat yaşama ve imkanları karşılığında ailesini de rahat yaşatma amacıyla insanlar çalıştıkları süre zarfı boyunca kazandığı miktarın bir kısmını prim olarak herhangi bir kuruma ödeyerek emeklilik başvurularında bulunur. Emeklilik başvurularında bulunduktan sonra ne zaman emekli olacağını, daha ne kadar prim ödemeniz gerektiğini, emeklilik şartlarınızı yerine getirip getirmediğinizi ya da emeklilik maaşınızı merak ediyor olabilirsiniz. Bu yazımızda SGK emeklilik ile ilgili tüm merak ettiğiniz bu soruların cevabını bulabilirsiniz.

SGK Emeklilik Şartları Nelerdir?

SGK’dan emekli olabilmeniz için bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Hizmet yılınızı, tamamlamanız gereken yaşı ve tamamlamanız gereken primi yerine getirdikten sonra SGK emeklilik şartlarınızı da yerine getirmiş oluyorsunuz. Yalnız SGK emeklilik şartları bayan ve erkekler için değişmektedir. Bayanın emekli olma yaşı ile erkeğin emekli olma yaşı ve bayanın emekli olacağı yaşı ile erkeğin emekli olacağı yaşı farklıdır. Cinsiyetinizi uygun olarak aşağıda belirtilmiş olan emeklilik şartlarınızı öğrenebilirsiniz.

Bayanlar İçin SGK Emeklilik Şartları Nelerdir?

SGK emeklilik yaşınız hizmete başlama tarihinize göre belirlenecektir. Yani 01.04.1981 tarihi ve daha öncesinde sigortalı olarak işe başlamışsanız yaş şartınızı yerine getirme zorunluluğunuz olmaksızın yirmi yıllık hizmet sürenizi ve beş bin gün süresi boyunca prim ödeme şartınızı yerine getirdikten sonra emekli olabilirsiniz. SGK emeklilik şartına dayanan maddeye göre sigortalı olarak çalışmaya başlandığı ilk tarih 08.09.1999 ve reformun yürürlüğe girdiği tarihler arasındaysa 58 yaş şartını doldurmaları ve en az yedi bin prim ödeme gün sayısını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Bayanlara özel bir durum olarak bu şartlardan elli sekiz yaş hizmet yılını, yirmi beş yıl süresince sigortalı olma ve en az dört bin beş yüz prim ödeme gün sayısına göre de emekli olabilirler.

Erkekler İçin SGK Emeklilik Şartları Nelerdir?

SGK emeklilik şartlarına göre erkekler 08.09.1976 tarihi ve daha öncesinde sigortalı olarak işe başlamışsa yaş şartını yerine getirme zorunluluğu olmaksızın yirmi beş yıllık hizmet yılını doldurdukları ve beş bin prim ödeme gün sayısını yerine getirdikten sonra emekli olabilirler. Sosyal Güvenlik Reformuna göre 08.09.1999 tarihi ilk işe başlama tarihi ise ve çalışma süresi reformun ilk yürürlüğe girme tarihine kadar devam ediyorsa erkekler altmış yaşını doldurmuş olmalı ve en az yedi bin gün prim ödeme gün sayısını yerine getirdikten sonra emekli olabilir. Göründüğü gibi bu tarihler arasında emekli olan erkekler için yaş şartı yerine getirme zorunluluğu yoktur. Sosyal Güvenlik Reformuna göre reformun yürürlüğe girme tarihi itibaren her yıl prim ödeme gün sayısından yüz gün artma olacaktır. Yani, 2035 yılına kadar bu süre yedi binden dokuz bine kadar çıkacaktır.

SGK Ne Zaman Emekli Olurum?

SGK emeklilik yaşınızı hesaplamak için öncelikle aşağıda verilen bağlantıya tıklayınız. “Ne Zaman Emekli Olurum” başlığı altında önünüze gelecek olan sekmeden öncelikle cinsiyetinizi giriniz. Yazının üst kısmında anlattığımız gibi bayanlar ve erkekler için emeklilik yaşı değişmektedir. Bu yüzden cinsiyetiniz SGK emeklilik açısından önemlidir. SGK emeklilik yaşınızı öğrenmek için cinsiyetinizi girdikten sonra doğum tarihinizi gün, ay ve yıl olarak giriniz. Daha sonra hizmete başlama tarihinizi yine gün, ay ve yıl olarak girdikten sonra prim ödeme gün sayınızı da giriniz. Girdiğiniz bilgilerin doğru olduğundan emin olduktan sonra “GÖNDER” butonuna tıklayarak SGK emeklilik yaşınızı öğrenebilirsiniz. Önünüze gelecek olan sekmede şu tarihte emekli olabilirsiniz şeklinde bir yazı göreceksiniz.

SGK Emeklilik Yaşı Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

SGK Emeklilik Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK emeklilik maaşı sorgulama işleminizi iki şekilde yapabilirsiniz. Önceleri sadece E-Devlet üzerinden yapılan SGK emeklilik sorgulama artık şifresiz olarak da yapılabiliyor.
E-Devlet İle SGK Emeklilik Maaşı Sorgulama:

E-Devlet üzerinden SGK emeklilik maaşı sorgulama için öncelikle E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. E-Devlet şifresine sahip değilseniz size en yakın PTT şubesine giderek bir şifre alabilirsiniz. E-Devlet şifresine sahipseniz;

  • Öncelikle aşağıda verilen bağlantıya tıklayınız.
  • Önünüze gelecek olan sekmeden vatandaşlık numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz.
  • Bilgilerinizi girdikten sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayarak SGK emeklilik maaşı sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden SGK Emeklilik Maaşı Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Şifresiz SGK Emeklilik Maaşı Sorgulama:

Şifresiz olarak SGK emeklilik maaşı sorgulama için;

  • Öncelikle aşağıda verilen bağlantıya tıklayınız.
  • Önünüze gelecek olan sekmeden uyruk bölümünü seçiniz.
  • T.C. vatandaşı iseniz; T.C. kimlik numaranızı, nüfusa kayıtlı olduğunuz ili, cilt numaranızı, doğum tarihinizi ve güvenlik kodunu giriniz.
  • Yabancı uyruklu iseniz; T.C. kimlik numaranızı, doğum yılınızı, ikamet tezkere numaranızı ve güvenlik kodunu giriniz. S
  • GK emeklilik maaşı sorgulama için daha sonra “SORGULA” butonuna tıklayınız.

SGK emeklilik maaşı sorgulama işleminizi şifresiz olarak sadece bazı kimlik bilgilerinizle gerçekleştirmiş olacaksınız.

Şifresiz SGK Emeklilik Maaşı Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş