SGK DOĞUM BORÇLANMASI | Emekli Maaşı Sorgulama |Hesaplama| SGK | SSK |

SGK DOĞUM BORÇLANMASI

doğum borçlanması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın SGK doğum borçlanması üzerine yaptığı çalışmalar netleşiyor. SGK doğum borçlanmasını erkek sigortalılar üzerinde yapılan askerlik borçlanmasına benzetebiliriz.

SGK Doğum Borçlanması Süresi Nasıl Hesaplanır?

Sigortalı kadının doğumdan sonraki süreleri hesaplandığında bir çocuk için iki yıl borçlanma süresi hesaplanıyor. Kadın sigortalı en fazla iki çocuk için (bakanlık çocuk sınırının üçe çıkarılması konusunda çalışmalar yapmaktadır) ve her çocuk için ikişer yıllık süre borçlanabilir.

SGK doğum borçlanması talebinde bulunan kadın sigortalıların doğum yaptığı tarihten sonra adına prim ödenmiş süreler borçlanma hesabında dikkate alınmaz. Prim ödenmiş süreler iki yıllık süreden düşülerek kalan süre borçlandırılacaktır.
SGK doğum borçlanması yapılacak sürede çocuğun vefat etmesi halinde çocuğun yaşadığı süre miktarı borçlandırılabilir.
İlk doğumunu yapan sigortalı kadın iki sene dolmadan ikinci doğumunu yaptıysa, ilk doğumdan ikinci doğuma kadar geçen süre ile ikinci doğum için borçlanabileceği iki yıllık sürenin toplamı kadar geçen süre borçlanılabilir.

SGK Doğum Borçlanması 6 Yıla mı Çıkarılıyor ?

Eski adıyla SSK’lı kadın sigortalılar, iki çocukla sınırlı olmak koşuluyla toplam 4 yıllık çalışmadıkları süreyi borçlandırarak prim günlerine katkı sağlayabiliyorlar. Ancak yeni yapılan düzenlemeyle çocuk sayı sınırı 3 yapılarak borçlanma yılı 6’ya çıkarılabilmesi bekleniyor.

SGK Doğum Borçlanması Emeklilik Yaşından Düşülmüyor

SGK doğum borçlanması yapan kadın sigortalıların, borçlanma süreleri prim gün sayısına eklenirken emeklilik yaşından düşülmemektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, borçlandırmaya dahil edilen çocuk sayısının 3 olması 6 yıl erken emeklilik hakkı vermez.

Kimler SGK Doğum Borçlanması Yapabilir?

Doğum borçlanması yapılabilmesi için bazı koşullar mevcuttur. Bu koşullar SSK doğum borçlanması yapacak olan kadın sigortalının adına doğumdan sonra prim ödenmemiş olması, doğumdan önce sigortalı olması gerekmektedir. Ayrıca kadın sigortalının borçlanma yapabileceği süre içinde çocuğunun yaşaması gerekmektedir.Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş