SGK CENAZE YARDIMI | Emekli Maaşı Sorgulama |Hesaplama| SGK | SSK |

SGK CENAZE YARDIMI

sgk cenaze yardımı

Devletimiz, Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında doğum parası, çeyiz parasının yanı sıra, vefat eden bireyler için cenaze yardımı yapmaktadır. SGK cenaze yardımı için ayrıntılı bilgiyi ise, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

SGK Cenaze Yardımı Nedir?

Sigortalı olan bireyin, çalışırken yaşamış olduğu bir sorundan ötürü, mesleki rahatsızlığından dolayı ya da kişisel bir rahatsızlığından dolayı hayatını kaybetmiş olan bireylerin yakınlarına ödenen bir ödenektir. SGK cenaze yardımını emekli olan bireylerin vefatından dolayı yakınları da hak sahipliği sayesinde yararlanabilmektedirler. SGK cenaze yardımı alabilmek içinse belirli koşullar mevcuttur.

SGK Cenaze Yardımını Nasıl Alabiliriz?

SGK cenaze yardımını almak isteyenlerin, sigortalı olan vefat etmiş olan bireyin hak sahiplerinin, kişinin ölüm tarihinin belirtildiği bir dilekçe ile ve dilekçe ekinde yer alan ölümle ilgili belgeler ile birlikte, Sosyal Güvenlik Kurumu Merkezlerine giderek ya da Sosyal Güvenlik Kurumu Merkez Müdürlükleri’ne giderek SSK cenaze yardımı için başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

SGK cenaze yardımının işleyiş biçimi ise, ilk olarak vefat eden kişinin eşine, eşi yok ise çocuklarına, çocukları yok ise anne ve babasına, eğer anne ve babası da yok ise kardeşleri alacak biçimde sistemleştirilmiştir.

Bunlara ek olarak dikkat edilmesi gereken konu ise, SGK cenaze yardımı alacak olan kişilerin, vefat etmiş olan kişinin, ölmeden önce en az 360 günlük sigortalılık malul, yaşlılık, ölüm prim sigortası gibi ödemekle yükümlü olduğu borçlarını tamamlamış olması gerekmektedir.

Bu koşulların ve durumların gerçekleştiği zaman hak sahipliği olan yakınları SGK cenaze yardımını alabilirler.Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş