SGK ASKERLİK BORÇLANMASI | Emekli Maaşı Sorgulama |Hesaplama| SGK | SSK |

SGK ASKERLİK BORÇLANMASI

sevk edilecek eğitim merkezi

SGK Askerlik Borçlanması Nedir?

Sigortalı olarak çalışan kişiler askere gittikleri vakitte sigortalılık halleri son bulacağı için prim gün sayılarını arttırmaya yardımcı olan, sigortalı erkek çalışanlara tanınan bir haktır. Kadınlar da ki doğum borçlanmasına benzer. Askere giden sigortalı erkek vatandaş için olumlu bir durum teşkil eden bu SGK askerlik borçlanması kişiye kolaylık sağlamaktadır. SSK Askerlik borçlanması sadece askere gitmeden önce sigortalı olarak çalışan kişilere değil, aynı zamanda askere gitmeden önce hiç bir kurumda sigortalı çalışmamış kişiler içinde kolaylık sağlamaktadır.

Askere gitmeden önce sigortalı olarak çalışmış kişiler emeklilik yaş şartını sağlayıp yeterli prim ödeme gün sayısını dolduramadığında eksik primlerini askerlik borçlanması yaparak tamamlayabilirler. Eğer ki askere gitmeden önce kişi sigortalı bir işte çalışmamış ise SGK askerlik borçlanması yaparak sigorta başlangıç tarihini askerlik yaptığı süre kadar geriye çekebilir. Sigortalı bir işte çalışmış olmak ile olmamak arasındaki tek fark askerliğini SSK giriş tarihinden önce yapanların giriş tarihini geriye çekebilecek olmasıdır. Her iki durumda da kişi SGK askerlik borçlanması prim gün sayısını artıracaktır.

SGK askerlik borçlanmasının süresi iki şekilde olmaktadır. Birincisi askerlik süresinin tamamı borçlanılabilir, ikincisi ise kısmi borçlanma yapılarak örneğin 18 ayın sadece 3 ayı da borçlanılabilir. Ancak askerlik yapmayan ya da muaf olan kişiler SGK askerlik borçlanması yapamazlar.Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş