GSS İTİRAZ | Emekli Maaşı Sorgulama |Hesaplama| SGK | SSK |

GSS İTİRAZ

gss

Genel Sağlık Sigortası kanunu değişmesiyle birlikte birçok vatandaşın GSS borcu oluşmaktadır. Bu borcun oluşmasında bir haksızlık olduğunu düşünüyorsanız itiraz dilekçesiyle itiraz edebilirsiniz.

Hangi Durumlarda GSS Borcuna İtiraz Edilir?

Öğrenim görmek için yurtdışına giden ve GSS kapsamına alınan bir öğrenci, döndüğünde GSS prim borcu ile karşılaşabilmektedir. Böyle durum ile karşılaşmamak için yurtdışında olunan süre için adres bildirimi yapılması gerekmektedir. Fakat eğer böyle bir durum ile karşılaşırsanız GSS itiraz hakkı bulunmaktadır. Yurtdışında bulunduğunuz ya da öğrenim görmekte olduğunuzu ispatlamanız gerekmektedir.

Ayrıca kız öğrencilerde yaş sınırlaması olmaksızın, erkek öğrencilerde de 25 yaşına kadar olanlardan GSS primi alınmaz. Ebeveynlerinin üzerinden sigortalı olarak devam edebilirler. Bu durumda da GSS itiraz hakkı bulunur.

Aylık geliri 313 liradan düşük olan kişilerin gelir testine girmeleri gerekmektedir. Kaymakamlıklar tarafından yapılan bu gelir testine başvurulmaması durumunda ise yine GSS prim borcu oluşmaktadır. Bu durumda GSS itiraz hakkınız vardır. Bu hakkı kullanmak için Sosyal Güvenlik Kurumu’na durumu açıklayan bir dilekçe ve ispatlayan belgeler ile dilekçe verilmelidir.Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş