GSS AKTİVASYON | Emekli Maaşı Sorgulama |Hesaplama| SGK | SSK |

GSS AKTİVASYON

emekli aylık bilgisi

Bu yazıda sizlere Genel Sağlık Sigortası yani GSS aktivasyon işlemi hakkında bilgi vereceğiz. Genel Sağlık Sigortası 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren herkese zorunlu kılınmıştır. GSS işlemleri için gelir testi yaptırmalı ve bu gelir testine göre belirlenecek primleri ödemeniz gerekmektedir. Fakat GSS primlerini ödeme zorunluluğu olmayan birtakım kişiler de bulunmaktadır.

Bunlar aylık geliri 313 TL’nin altında olan kişiler ve 25 yaş altı öğrenci durumunda olan kimselerdir. 25 yaş altı öğrencilerin öğrenci belgeleri ile birlikte SGK Genel Müdürlüğü’ne giderek GSS borçlarını sildirmeleri gerekmektedir. Bu borç sildirme işlemi yıllık olarak düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Şimdi de biraz GSS aktivasyon işleminden bahsetmek istiyorum. Genel Sağlık Sigortası ile ilgili pek çok işlem kısa bir süre önceye kadar şifreli ve şifresiz olarak iki farklı sistem üzerinden gerçekleştirilmekteydi. Kısa bir süre önceye kadar bu sistemlerden ilki Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sitesi üzerinden şifresiz olarak sadece kimlik bilgileri ile gerçekleştirilmekteydi. Fakat kısa bir süre önce sistemde oluşan arızalar ve sistemin bakım ihtiyacı sebebi ile E-SGM sistemi yetkililerce süresiz olarak kapatılmıştır. GSS aktivasyon işlemi gibi Genel Sağlık Sigortası ile ilgili işlemlerinizi E-Devlet sistemi üzerinden yapabilme imkanınız vardır. Ama E-Devlet sistemi üzerinden yapılan diğer işlemlerde olduğu gibi bu işlemde de E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Yazımızın devamında E-Devlet sistemi üzerinden GSS aktivasyon işleminin nasıl gerçekleştirileceği konusunda detaylı bilgileri alabilirsiniz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden GSS Aktivasyon İşlemi Nasıl Yapılır?

GSS aktivasyon sorgulama işleminizi E-Devlet sistemi üzerinden güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama işlemi için yazının sonunda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra açılan sayfa içerisinde sizden istenmekte kimlik doğrulamasını yapmanız için “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız. Daha sonra açılan sayfa içerisinde T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girmeniz istenir. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine gidip kimliğiniz ile başvurarak 2 TL işlem ücreti karşılığında E-Devlet şifrenizi temin edebilirsiniz. Sonrasında girilen bilgileri kontrol edip “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız. Bu şekilde adımları uygulayarak Genel Sağlık Sigortası aktivasyon işleminizi tamamlamış olursunuz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden GSS Aktivasyon İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş