E-DEVLET ELEKTRONİK İMZA | Emekli Maaşı Sorgulama |Hesaplama| SGK | SSK |

E-DEVLET ELEKTRONİK İMZA

elektronik imza

E-Devlet hizmetleri adı altında pek çok işlem elektronik ortamlarda internetin olduğu her yerde gerçekleştirilebilmektedir. Vatandaşlara sağlanan bu E-Devlet hizmetlerinde işlemlerinizin yapılabilmesi için kimlik doğrulaması yapmanız gerekmektedir. Kimlik doğrulama işlemleri E-Devlet elektronik imza, kimlik bilgilerini kullanarak giriş yapma, E-Devlet şifresi ve mobil imza olarak ayrılır. Bu yazımızda sizlere EDevlet elektronik imza hakkında bilgiler paylaşacağım.

E-Devlet Elektronik İmza Nedir ?

E Devlet elektronik imza, elektronik ortamdaki belge üzerine eklenebilen kimlik doğrulama işlemi sayesinde okunan bir bilgidir. EDevlet elektronik imza normal hayatta kullanılan ıslak imzanın internet üzerinden karşılığını sağlaması için düzenlemeye gidilen bir sistemdir. E Devlet elektronik imzasını dağıtan yetkili kuruluşlar sertifika dağıtmaya yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından, dağıtılan sertifikalar kullanılarak imzalama işlemi yapılır. İşlem akıllı kart okuyucular üzerinden yürütülüp kart okuyucu ile işleme alınabilmektedir. EDevlet elektronik imza kullanım alanları çok fazladır. Toplu işlemlerin yapıldığı bankalarda, sigorta şirketinde, firmalarda, üniversitelerde vb. gibi kuruluşların yanında kamusal işlemlerin yürütülmesindeki görevlerinde ise kurumlar arası yazışmalarda, sağlık sorgulamalarında, vergi ödemelerinde, sanal oy kullanım durumunda ve daha bir çok işlem için kullanılmaktadır.

E-Devlet Elektronik İmza Nasıl Kullanılır ?

EDevlet elektronik imzanızın dağıtımını yapan birçok firma bulunmakla birlikte bu firmalara kayıt olup belirli bir ücretin ödenmesi ile kayıt olunan firmanın gönderdiği yazılımlar sayesinde EDevlet elektronik imzanızı E-Devlet hizmetleri için rahatlıkla kullanabilirsiniz. EDevlet elektronik imzanızı aktifleşmesi durumunda yazımızın devamında bulunan linkten işlemlerinizi anında gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Elektronik İmza Girişi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş