BAĞ-KUR PRİM BORCU AFFI | Emekli Maaşı Sorgulama |Hesaplama| SGK | SSK |

BAĞ-KUR PRİM BORCU AFFI

Bağ-Kur Borç Sorgulama

Torba yasayla birlikte BAĞ-KUR prim borcu affı, emeklinin borcuna da yapılandırma geldi. Yeni torba yasa ile 600 bini aşkın esnaf prim borcu yapılandırmasından yararlanacak. BAĞ-KUR sigortalıların önceden SSK ve Emekli Sandığı’nın birleşmesinde ortaya çıkan basamak farkları da son bulacak. Sigorta birleştirmesi yapmışlarsa da durumları aynen devam edecektir. Yasaya göre, SGK’dan emekli aylığı aldığı halde,yeniden işyeri açan esnaf ve ödenmesi gereken primi ödemeyenlere de yapılandırma geldi. Bu durumda olanlar, 3 ay içinde başvurarak BAĞ-KUR prim borcu affından yaralanacaktır.

Borçların yapılandırılması, “kısmi bir af” da uygulanarak yapılıyor. BAĞ-KUR primleriyle ilgili birikmiş gecikme faizi ve gecikme zammı siliniyor. Anapara üzerinden üretici fiyat endeksi artış oranlarına göre, yeni bir faiz hesaplanıyor. hesaplanan yeni faiz tutarı, daha önce birikmiş olan faizin yaklaşık 4/1 oranında iniyor. Ve hesaplanan borç yıllık % 5 yıllık faiz uygulanır ve 18 ile 36 ay vade sağlanır.Etiketler:

Yorumlar

  1. Selim Demir dedi ki:

    bu yasa için bir tarih belirtilmemiş. Ne zaman uygulamaya kondu ya da ne zamana kadar bilgi alınabilir mi? 3 ay ama hangi aralıkta? Bilgi paylaşırsanız sevinirim.

    1. Hürcan Karataş dedi ki:

      Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş