BAĞ-KUR İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİ | Emekli Maaşı Sorgulama |Hesaplama| SGK | SSK |

BAĞ-KUR İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİ

bağkur işe giriş bildirgesi

BAĞ-KUR işe giriş bildirgesi, işe giren vatandaşın Sosyal Güvenlik Kurumu’na işe girdiğine dair bilgilendirme yapması için gereken bir belgedir. Bu belgenin SGK’ya teslim edilmediğini takdirde sigortanız için problem yaratabilmektedir. Yazımızın devamında BAĞ-KUR işe giriş bildirgesini nasıl dolduracağınız konusunda detaylı bilgileri sizlere anlatacağız.

BAĞ-KUR İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Alınır?

BAĞ-KUR işe giriş bildirgesi için öncelikle yazımızın sonunda bulunan bağlantı adresine tıklayınız. Belgede bulunan Sosyal Güvenlik sicil numarası hanesine T.C. kimlik numaranızı yazınız. Yabancı uyruklular Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından kendilerine verilen kimlik numaralarını yazmaları gerekmektedir. Sigortanın kimlik bilgileri bölümüne sizden istenen kimlik bilgilerinizi dikkatli bir şekilde doldurunuz. Yanlış bilgilendirme sonucu doğacak problemler kişiye ait sayılmaktadır. Belgede en üst sağ kısmında bulunan “Belgenin Mahiyeti” bölümünde ilk ve tekrar seçenekleri vardır. İlk defa sigortalı olacak vatandaşlar “İlk”, daha önce sigorta olan vatandaşlar ise “Tekrar” seçeneğinin yanında bulunan kutuyu işaretlemeleri gerekmektedir.

BAĞKUR işe giriş bildirgesinde bulunan 15 numaralı kısım için bildirgeyi dolduran kişinin a ya da b şartına sahip olup olmadığına göre belirlenmektedir. Yaşlılık aylığı alan kişiler için yeniden çalışmaya başlayacak olanlar aylıklarının ödenmesine devam edilmesini isteniyorsa BAĞ KUR işe giriş bildirgesinde var olan “Sosyal Güvenlik Destek Primi”, aylıklarının kesilmesini isteyen vatandaşlar için ise aynı kısımda “Tüm Sigorta Kolları” seçeneklerinin yanında bulunan kutu işaretlemeleri gerekmektedir. BAĞKUR işe giriş bildirgesini dolduracak BAĞ-KUR’lu vatandaşlar 19 numaralı alana mesleğini, meslek ilini ve ilçesini yazmaları gerekmektedir. BAĞ KUR işe giriş bildirgesinde bulunan 20 numaralı kısım içine ise sigortalının ilk veya tekrar işe başladığı tarih yazılması gerekmektedir. Belgenizi bu bilgileri doğru bir şekilde girerek tamamlayabilirsiniz.

BAĞ-KUR İşe Giriş Bildirgesi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş