BAĞ-KUR EMEKLİ OLMA ŞARTLARI | Emekli Maaşı Sorgulama |Hesaplama| SGK | SSK |

BAĞ-KUR EMEKLİ OLMA ŞARTLARI

bağkur emekli olma şartları

Bu yazıda sizlere BAĞ-KUR emekli olma şartları hakkında bilgi vereceğiz. Kendi adına veya hesabına bağımsız olarak çalışan esnaf, sanatkar, tüccar ve serbest meslek erbabı olarak işyeri olanların sosyal güvencesi BAĞ-KUR kapsamındadır. Belirli bir yaşa gelmiş, prim gün sayısını doldurmuş olan kişiler emekli olmaya hak kazanmaktadır. Emeklilik hali ise çalışma hayatını noktalayan kişilerin ödediği primlere göre bir emekli maaşı alarak çalışmama halidir. Bu yazıda da sizlere BAĞ-KUR güvencesi altında olan kişilerin emekli olma durumları hakkında bilgi vereceğiz. Emeklilik durumu cinsiyetlere göre yani erkek ve bayanlara göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden emeklilik durumunu 2 ayrı başlık altında inceleyeceğiz.

Erkekler İçin BAĞ-KUR Emekli Olma Şartları

Erkekler için emeklilik süresi 7200 gündür. Bu da yaklaşık olarak 20 yıla denk gelmektedir. 7200 gün sayısını dolduran erkekler emekli olmak için emeklilik yaşını beklemektedirler. Fakat asıl emeklilik için çalışma gün sayısı 9000 gündür. Bu durumda 25 yıla denk gelmektedir. 25 yıllık süreyi doldurmadan emekli olmak isteyen erkekler içinse kısmi emeklilik seçeneği yer almaktadır.

Kısmi emeklilik için 15 yıllık gün sayısını ve primini ödemiş olmak yeterlidir. Fakat normalde 25 yıla tekamül eden emeklilik yaşı düşünülecek olursa 15 yıl sonunda emekli olan erkekler her yıl için yüzde 1 daha az emekli maaşı alacaklardır. Yani 15 yıl sonunda kısmi emeklilik ile emekli olan bir erkek 25 yıla tamamlaması gereken süre anlamında aradaki yıl farkı olan 10 yıl için yüzde 10 daha az emekli maaşı alacaktır. Kısmi emeklilik için tek şart 15 ile 25 yıl arasında prim ödemiş olmaktır.

Bayanlar İçin BAĞ-KUR Emekli Olma Şartları

Bayanlar için de ödenmesi gereken prim gün sayısı 7200 olup yine aynı şekilde 20 yıla denk gelmektedir. Bu şartı yerine getiremeyen bayanların emeklilik yaşını beklemeleri gerekmektedir. BAĞ-KUR emekli olma şartları asıl gün sayısı 9000 gün olup 25 yıla tekamül etmektedir. 25 yılı tamamlamadan emekli olma durumu yani kısmi emeklilik bayanlar için de geçerlidir.

Kısmi emeklilik kapsamında BAĞ-KUR emekli olma şartları 15 yıl barajını aşmak gerekmektedir. Erken bir emeklilik süreci söz konusu olduğu için 25 yılın altında kalan her yıl için emekli maaşından yüzde 1’lik bir düşüş söz konusu olacaktır.

Bu durumda bayanlar ve erkekler için BAĞ-KUR emekli olma şartları için geçerli tek fark 1999 yılı öncesi için geçerlidir. Bayanlar için 50 yaş yada 15 yıl erkekler için ise 55 yaş ya da 15 yıl emeklilik süreleri geçerlidir.

Böylece hem erkekler hem de bayanlar için BAĞ-KUR emekli olma şartları hakkında bilgi vermiş olduk.Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş